Evde Kefir Nasıl Yapılır

Evde Kefir Nasıl Yapılır?
Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok hastalıkta şifa kaynağı olarak kullanılan kefir, Kuzey Kafkasya’da doğan bir tür süt ürünü olarak tanımlanır. Probiyotik bir besin olan kefirin çok uzun bir geçmişi bulunur. Kafkaslıların uzun ve sağlıklı ömürlerinin en büyük sırlarından birisi olan kefir bir tür gençlik iksiri olarak nitelendirilir. Yıllar boyunca kefirin üretimi Kafkaslılar tarafından gizli tutulsa da yakın geçmişte tarifinin ortaya çıkması ile birlikte dünyanın çoğu ülkesinde sıklıkla yapılmaya ve tüketilmeye başlanmıştır.

Kefir temelde taze sütün mayalanması ile elde edilmekte olup tat bakımından sodalı ayrana benzer. Görünümü ise sütün akışkanlığından ziyade bir boza kıvamındadır. Fermente bir süt ürünü olarak bilinen bu içeceğin yapılışı esnasında içerisinde çok fazla karbonmonoksit oluştuğu için fazlasıyla köpürme niteliğine sahiptir.

KEFİRİN YARARLARI NELERDİR?

Kefirin en büyük yararlarının başında farklı süt ürünlerine nazaran içimi esnasında büyük bir ferahlama ve rahatlama hissi vermesidir. Kafkasya da bilhassa dağlık bölgelerde ve yaz mevsiminde çobanların serinlemek amaçlı keçi sütünden ürettiği bu içecek daha sonra koyun sütü ve inek sütünden de üretilerek bütün dünya genelinde yaygınlaşmıştır. Rusya’da bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda yoğurtta yalnızca 2 farklı probiyotik bakterinin bulunduğunu, kefirde ise ortalama 30 kadar farklı türde probiyotik bakteri olduğunu bizlere göstermektedir. Bu da kefirin günümüzde bir anda tanınmasını ve birçok kişi tarafından tüketilmesini sağlamıştır.

 

Evde Kefir Nasıl Yapılır?
Evde Kefir Nasıl Yapılır?

KEFİR YAPIMI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Evde kefir yapımı aslında sanıldığının aksine son derece kolay bir işlemdir ve dileyen herkes evde kendi imkânları ile kefir yapabilir. Kefir yapmanın ev yapımı yoğurttan neredeyse hiçbir farkı bulunmamaktadır. Şöyle ki; süt içerisine yoğurt mayası konulduğu zaman ev yapımı yoğurt haline geliyorsa, yoğurt mayası yerine kefir taneleri veya kefir tozu konulduğunda kefir oluşur. Evde kefir yapabilmek için önemli olan ilk konu; taze kefir taneleri veya kefir tozu temin etmektir. Bunun için güvenilir bir yerden kefirin temin edilmesi oldukça önemlidir. Kefirin lezzetli olması için tanelerinin veya tozunun kaliteli olması gerekir.

Evde Kefir Nasıl Yapılır?

KALİTELİ KEFİRİN ÖNEMİ

Evde kendi imkânları ile kefir yapmak isteyen kişiler mümkünse Ziraat Fakülteleri’nce test edilmiş ve onaylanmış olan kefir ürünlerini tercih edebilirler. Çünkü evde uygun ve doğru biçimde  kefir ürünleri ile yapılmış olan bir kefirin, marketlerden hazır olarak alınan kefirlere göre çok daha fazla faydalı bakteri içerdiği bilinmektedir. Evde kefir yapımı için gereken malzemeler 1 litre taze süt, 30 ile 50 gram kadar kaliteli kefir mayası, orta boy bir cam kavanoz ve plastik süzgeçtir. Süt seçimi konusu ile ilgili öncelikli tercihin keçi sütü olması önemlidir. Fakat keçi sütü temin edilemiyorsa çiğ ya da pastörize edilmiş süt de tercih edilebilir.

 

Evde Kefir Nasıl Yapılır?
Evde Kefir Nasıl Yapılır?

KEFİRİN YAPIM AŞAMALARI

Öncelikle 1 litre sütün iyice kaynaması sağlanır ve sonrasında kaynayan süt soğumaya bırakılır. Soğuyan sütün üzerindeki kaymak alınır. 20-25 derece civarında bir ısıya gelmiş olan sütün içerisine kefir mayası eklenir ve kavanozun içerisine boşaltılır. Daha sonra kavanozun ağzı hem hava alacak hem de toz girmeyecek biçimde bir bez yardımı ile kapatılır ve oda sıcaklığında mayalanmaya bırakılır. Ortalama 1 gün içerisinde kavanozun içindeki süt pıhtılaşır ve böylece kefir de hazır hale gelir. Olgunlaşma aşaması içinse kefir hazır hale geldikten sonra 1 gün boyunca buzdolabında bekletilir ve en sonunda süzgeç yardımı ile süzülerek tüketilir. Afiyet olsun..

 

Evde Kefir Nasıl Yapılır?

İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir?

Migren Hakkında Merak Edilen Herşey

Kategoriler Anasayfa,Sağlık

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.