Migren Hakkında Merak Edilen Herşey

Migren Hakkında Merak Edilen Herşey

     Migren Hakkında Merak Edilen Herşey

     Migren, toplum arasında genellikle beyinsel bir hastalık olarak bilinse de tamamıyla bedenden kaynaklanan bir hastalıktır. Birden bire kişide ortaya çıkabilen ve kalıcı olmayan bu hastalık, erken teşhis edildiğinde daha hızlı iyileşme sağlayabilir. En başta baş ağrısı olarak beliren migrende ortaya çıkan diğer belirtiler, hastanın bütün düzenini etkiler ve kısa süreli de olsa işlerinden geri kalmasını sağlar.

        Migren Belirtileri

       Milyonlarca insanın şikayeti olan migren, kişiyi günlük etkinliklerini yapamayacak kadar etkileyen ve ciddiye alınması gereken bir sağlık problemi olarak kabul edilmektedir. Her şiddetli baş ağrısı migren olmayabilir ve baş ağrısı migrenin tek belirtisi değildir. Depresyondan belirli gıdalara aşermeye, hiperkativiteden boyun ağrısına kadar birçok farklı belirti migrene işaret ediyor olabilir. Migren, her insanda farklı biçimlerde ortaya çıkan ve belirtileri değişebilen bir hastalıktır.

Genel belirtiler arasında;

  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı ve buna bağlı kusma
  • Baş dönmesi ve sersemlik
  • Işık ve sese ve bazen kokuya aşırı hassasiyet
  • Dengede bozulma
  • Terleme ve titreme
  • Yorgunluk, gerginlik ve stres
  • Görme kaybı veya çift görme durumları sayılır.

      Migren Nedenleri ve Tedavisi

      Migren tedavisi olan bir hastalıktır. Halk arasında her ne kadar tedavisi yoktur denilse de nedenleri belirlendikten sonra migren de tedavi mümkün olabilir. Çoğu migren hastası kendi içinde bu hastalık ile yaşaması gerektiğine inanır ve yalnızca ağrı olduğunda ilaçlarını kullanarak hastalık etkilerini azaltmaya çalışır.

Migren Hakkında Merak Edilen Herşey

     Migren tedavisi için kullanılan ilaçlar baş ağrısının geçmesi için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçların kalıcı tedavi edici özelliği yoktur. Kalıcı tedavi için hastalığın sebebinin tam anlamı ile belirlenmesi ve belirlenen tanıya göre bir yöntem ve ilaçlar ile tedaviye başlanması gerekir.

     Migren nedenleri ile ilgili  bilinen çoğu kanaat yanlıştır. Migren ne stres, ne gerilim, ne hormonlar, ne de fazla rüzgarda kalma gibi çevresel etkenlerle ortaya çıkmaz. Migrenin ortaya çıkış nedeni tamamıyla vücudun bio-elektriksel sisteminde bozulma oluşmasıdır. Bu nedenle tedavi yapılırken buna göre bir yol izlenmesi gerekir. Migren tedavisinde net sonuç vermese de nöral terapi , akupunktur, hipnoz gibi ilaç dışı alternatif tıp tekniklerinin etkiside azımsanmayacak kadar  yüksektir. Sağlıklı günler dileğiyle..

 

Migren Hakkında Merak Edilen Herşey

İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir?

 

Kategoriler Anasayfa,Sağlık

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.