Uykusuzluğun Verebileceği Ciddi Zararlar

Uyumak,Uyuyamama hastalığı,Uyku sorunu,İnsomnia,çağımızın hastalığı,uykusuzluk,uyku eksikliği

 Uykusuzluğun Verebileceği Ciddi Zararlar Nelerdir ?   

Uykusuzluk, her kişi de farklı etkiler meydana getirebileceği gibi, uzun süre maruz kalındığında insan üzerinde çok ciddi zararlar meydana getirebilmektedir.         

Uykusuzluk ya da uyku eksikliği, bireylerin modern yaşamının merkezindeki en büyük sorunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Uykusuzluk, iş hayatı, çalışma saatleri ve stres gibi faktörlerden çabuk etkilendiği için günümüzde birçok kişi Uykusuzluğun Verebileceği Ciddi Zararlar ile karşı karşıyadır. Buna ek olarak, elektriğin icadından önceki dönemde genel olarak insanların uyuma saatleriyle şuan ki uyuma saatleri arasındaki fark, uyku sorunun arkasında yatan en büyük etkenin toplumların sanayileşmesiyle de ilgili olabileceğini göstermektedir.

Uykusuzluk, her kişi de farklı etkiler meydana getirebileceği gibi, uzun süre maruz kalındığında insan üzerinde çok ciddi zararlar meydana getirebilmektedir. Şimdi maddeler halinde bu zararlara değinelim.

Uykusuzluğun Verebileceği Ciddi Zararlar Nelerdir ?

  • Uyku, öğrenme sürecinde çok önemli bir role sahiptir. Uykusuzluk birçok bakımdan bu kavramsal süreçleri zedeler. Bunlardan ilki dikkat eksikliğidir. Buna ek olarak konsantrasyonda azalma, sürekli tetikte olma ve akıl yürütmede bozulmalar gibi etkiler de görülebilmektedir.
  • Uykusuzluğun verebileceği ciddi zararlar’dan bazıları ise doğrudan vücudumuzu etkileyebilir. Kronikleşmiş uyku bozukluğu olan kişilerde kalp hastalıklarından kalp krizi, kalp yetmezliği, düzensiz kalp ritim atımları; diğer hastalıklardansa yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi hastalıkların görülme riski uyku düzeni normal olan kişilere göre daha yüksektir.
  • Uyku üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda, uykusuzluğun verdiği ciddi zararlardan biri de uyku yoksunluğu yaşayan kadın ve erkeklerde daha düşük libido ve cinsel birlikteliğe karşı istekte azalıştır.

    Uyumak,Uyuyamama hastalığı,Uyku sorunu,İnsomnia,çağımızın hastalığı,uykusuzluk,uyku eksikliği
  • Aşırı çalışma, uyku yoksunluğu ve düzensizliği depresyon belirtilerine katkı sağlayabilmektedir. 2005 yılında ABD’de uyku üzerine yapılmış olan bir araştırmaya göre, anksiyete ya da depresyon rahatsızlığı olduğu tespit edilen kişilerin, büyük olasılıkla, geceleri 6 saatten daha az uyuyan kişiler oldukları düşünülmektedir.
  • En yaygın uyku bozukluğu olan insomnia’nın da depresyonla arasında yakın ilişki vardır. 2007 yılında 10.000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, insomnia rahatsızlığı olanlarda olmayanlara göre depresyonun ortaya çıkma ihtimali 5 kat fazladır. Yani, insomnia ve depresyon birbirlerini besleyen bir etkiye sahiptirler.

        Uykusuzluğun verebileceği ciddi zararlar’dan sonuncusu ise, uyku saatlerinin azalmasının kilo alınmasına neden olmasıdır. 2004 yılında yapılmış olan bir araştırmaya göre, günde 6 saatten az uyuyan insanların 7-9 saat arası uyuyan insanlara göre obez olma ihtimali %30 daha fazladır.

 

Uykusuzluğun verebileceği ciddi zararlar

 

Site Açarak Para Kazanma

Migren Hakkında Merak Edilen Herşey

Kategoriler Anasayfa,Sağlık

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.